Elektrický obvod může prakticky mít různá provedení. Jinak vypadají obvody v domácnosti, kde máme vodiče zasekané ve zdi, jinak u propojení ve školní laboratoři, nebo pomocí nepájivého pole a úplně jinak, bude-li obvod pájen např. na desce.
Úkol a otázky k zamyšlení:
Najdi různá zapojení elektrických obvodů, které výše uvádím. Jaké jsou mezi nimi rozdíly? Proč v jednu chvíli potřebujeme velké součástky a jindy naopak součástky, které by se vešly na plochu naší padesátikoruny?
Výsledků hledání můžeme mít více. Každopádně uvidíme, že se liší jednak velikostí vodičů. Tam kde je potřeba miniaturizace, tam budeme hledat tištěné spoje. U domácího světla nebo jiných spotřebičů potřebujeme naopak velký výkon. Z toho důvodu se budeme setkávat s různými průměry vodičů, různými velikostmi součástek a také s různě velkými zdroji elektrického napětí.
Úkol
Najdi schematické značky pro základní součástky, se kterými se běžně setkáváme. Využít můžeš i simulátor, u kterého lze přepnout režimy zobrazení. Nejdůležitější značky si zapiš a zkus si je zapamatovat, abys jejich význam nemusel dohledávat. Jak vypadá zapojení základního obvodu zakreslené pomocí značek? Proč si lidé schématické zapojení vymysleli? Nešlo by to i jinak? (Máš-li možnost poslední otázky s někým prodiskutovat např. s rodičem či sourozencem, tak diskutujte…)
Pro zobrazení simulátoru na samostatné stránce klikněte ZDE
Elektrický obvod se skládá ze zdroje napětí, spotřebiče, vodičů a většinou i spínače. Elektrické obvody mohou obsahovat i další části.
Aby se zjednodušil zápis, začali se používat schématické značky. Pomocí těchto značek zakreslujeme schémata el. obvodu.
Vodič
Křížení vodiče – což znamená, že máme položený dva kabely přes sebe.
Galvanický článek nebo monočlánek (někdy špatně označen jako baterie) – standardně napětí 1,5 V. Zdroj stejnosměrného napětí – značka někdy bývá doplněna o hodnotu napětí (například 12 V)
Uzel – spojení dvou a více vodičů (větvení obvodu na více částí)
Zdroj střídavého napětí (například ze zásuvky 230 V nebo vyrobeno generátorem střídavého proudu)
Spínač (vypínač) – někdy se používá rozlišení sepnutého a vypnutého.
Baterie – zapojení několika článků do série za sebou. (na obrázku je vyobrazeno zapojení tří článků o celkovém napětí 4,5 V)
Přepínač – přepíná el. obvod do jedné nebo druhé části.
Rezistor – při pokusech jej používáme místo jiného spotřebiče.
Voltmetr
Ampérmetr
Žárovka
Zvonek
Ohmetr
Elektromotor
Elektrický obvod bude funkční pouze tehdy, když obsahuje všechny potřebné součásti (zdroj, vodiče, spotřebič) a musí být uzavřen. Aby obvod fungoval správně musí být napětí zdroje přibližně stejné jako napětí spotřebičů. U některých zařízení, která připojujeme ke stejnosměrnému zdroji napětí, musí být zachována polarita.
Proč vlastně máme schematické značky? Potřebujeme zakreslovat jak má sestavení obvodu vypadat, které součástky budeme potřebovat a popř. jaké mají mít hodnoty, aby obvod pracoval tak, jak potřebujeme. Ve skutečnosti jsou schémata mnohem složitější, potřebných značek je mnohem více a naučit se ve schématu je dovednost, kterou musíme postupně rozvíjet.