Elektrické napětí vzniká díky rozdílu nahromaděného náboje na jedné straně a chybějící na druhé straně zdroje. Představit si to můžeme jako hromadu kuliček se záporným nábojem na jedné straně a jejich absenci na straně druhé (tedy tam nám chybí a je tam kladný náboj).
Kladně nabité částice čekají na volný elektron, který by si mohli vzít. Jakmile propojíme tyto dvě části vodičem a ideálně i spotřebičem, začnou se elektrony přesouvat a tím pádem můžeme mluvit o elektrickém proudu, který bude obvodem protékat.
Úkol:
– Vrať se ke značkám a obrázkům tužkových baterií. Najdeš jejich kladný a záporný pól? – Co se stane, když se elektrony přesunou?
U baterií máme vyznačenou polaritu pomocí znamének plus a mínus. Většina z nás asi již někdy baterie vyměňovala a nebo dávala dobíjecí baterie do nabíječky. Je vždy důležité správnost polarity zachovat a držet se schématu nebo značek, abychom baterii správně zapojili.
V momentě, kdy klesá počet elektronů, které bychom mohli přemístit, bude baterie více a více vybitá. Kdybychom toto chtěli měřit, zjistíme, že dojde k poklesu napětí.
Platí totiž, že čím je větší rozdíl mezi náboji na obou stranách, tím větší napětí budeme moc naměřit. Nečekejte velké rozdíly, tedy nebude-li baterie úplně nabitá a úplně vybitá. K vybíjení dochází postupně. Můžeme si to představit jako kýbl s vodou, do jehož dna jsme udělali díru. Voda bude dírou téct. Z počátku bude proud o malinko větší, ale poté se bude zmenšovat jen pozvolna.